Košík 0

Thetahealing – možnost změny

Led 1, 2023 | Blog

Článek vyšel pro časopis Meduňka v květnu 2022

 

 

Běžně si vůbec neuvědomuje, jak velkou moc má nad námi naše podvědomí. Pomocí práce v hladině mozkových vln označovaných jako theta můžeme podvědomá přesvědčení, která nám neprospívají, nejen objevit, ale také změnit. Povídala jsem si o tom s terapeutkou Alenou Burgetovou.

+ V čem spočívá thetahealing? O jakou jde metodu? (prostě něco o jejím vzniku).

Metodu thetahealing uvedla do světa Viana Stibal, americká vědomá žena a léčitelka, která si sama prošla několika nemocemi, jež lékaři označili za „nevyléčitelné“. 

Když pracovala s klienty, vrtalo jí hlavou, proč se někteří lidé vyléčí okamžitě, zatímco jiným to trvá déle a někdo se nevyléčí vůbec. Zjistila, že je to systémem podvědomých přesvědčení, která si lidé osvojují během dětství a života. Zjednodušeně řečeno, kdo ve svém podvědomí věří, že se uzdraví, ten se uzdraví. Kdo má pocit, že si uzdravení nezaslouží, vyléčení si nechce dovolit nebo nevěří, že je možné, ten se nevyléčí. Nenechte se ale mýlit – to, čemu věří nebo nevěří naše podvědomí, nijak nesouvisí s logikou a s tím, co nám říká naše vědomá mysl.

Ze svých zkušeností a poznatků sestavila Viana systém, který objasňuje podstatu energetického léčení. Terapeuti a intuitivní lidé, kteří se s tímto systémem seznámí, získají odpovědi snad na všechno. Slyšela jsem i názor, že thetahealing je vlastně strukturovaný popis toho, jak funguje Bůh. Klidně bych se za tento názor postavila. Díky thetahealingu se mi na mnoha úrovních ujasnilo to, co jsem předtím nějak tušila, osahávala si, snažila se to uchopit a definovat sama pro sebe. 

+ Čím jsou výjimečné mozkové vlny theta? Co bychom o frekvencích našeho mozku měli vědět?  

Mozek je neuvěřitelný nástroj. Může fungovat na různých frekvencích a každá z nich nám umožňuje jiný způsob prožívání. Nejběžnější je frekvence beta (12-40 Hz). Jde o stav, kdy přemýšlíme, plánujeme a řešíme nejrůznější situace. 

Meditující lidé dobře znají frekvenci alfa (8–12 Hz), to je stav uvolnění a relaxace.

Mozkové vlny gama jsou velmi zajímavé. Prožitek ve frekvenci gama (40–100 Hz) popisují např. lidé, co zažili autonehodu. Čas jako by se zpomalil a člověk situaci pozoroval ve zpomaleném filmu. Delta (1–4 Hz) je frekvence spánku. A theta (4–8 Hz)? Tímto stavem procházíme každý den při přechodu z bdění do spánku a také při probouzení. Viana a i jiní zjistili, že právě tato frekvence je důležitá pro napojení se na energii Zdroje. Skvělé je, že se dá natrénovat a využívat i v bdělém stavu. Je to zároveň brána do našeho podvědomí. Díky frekvenci theta se můžeme dostat do „sklepa“ naší mysli, rozsvítit si a zjistit, co všechno je tam schováno.

+ Jak jste se s metodou seznámila vy osobně a proč jste se rozhodla ji praktikovat? Co jste dělala předtím?

K thetahealingu jsem se dostala přes přátele. Díky hudebníkovi a léčiteli Petru Piňosovi, s nímž tvoříme anglické výukové písničky, jsem se seznámila s Arrameiou, která tou dobou žila v Londýně. Další přátelé z této naší „party“ ji přiměli, aby uspořádala kurzy v Praze. Začínalo nás tehdy pět. Bylo to krásné, příjemné a velmi hluboké. Hodně jsme se nasmáli a také naplakali. 

Před tímto prvním kurzem thetahealingu jsem si myslela, že o neviditelném světě a o energiích něco vím. Měla jsem přece jen už nějaké zkušenosti a dlouho se pohybovala kolem Petra Piňose, ovšem Arrameia mě hned první den vyvedla z omylu. Cítila jsem se jak Alenka v říši divů. A můj údiv se stupňoval s každým dalším navazujícím seminářem. Jak je to propracované, jak to člověka vede krok po kroku, aby se dokázal zorientovat a věděl, kde se zrovna pohybuje a s kým komunikuje. 

Předtím, než jsem se zamilovala do thetahealingu, jsem se celkem dlouho věnovala shiatsu. I tam jsem měla štěstí na učitele. Pardubické shiatsu a taiji je fakt špička.  Jeho zakladatel Honza Pletánek mě naučil vnímat energii, poznat ji na svém těle a pracovat s ní u druhých. Čím více se dnes věnuji thetahealingu, tím víc si uvědomuji, že jsem k jiné činnosti vlastně ani nepřešla. Dělám víceméně totéž, jen trochu jinak, a když se používá jiný jazyk nebo způsob práce s klientem, podstata je stejná – otevřít prostor té nejvyšší energii a pozorovat, jak probíhá léčení.

+ Jak jste si ji osvojila?

Jak už jsem zmínila, jednou z největších předností Vianiny metody je to, že systematicky a naprosto jednoduše vede studenta k poznání, jak projít jednotlivými rovinami, jak je poznat, co od nich očekávat a jak se v nich pohybovat. Viana je naprosto otevřená a má úžasný talent udělat člověku jasno. 

Dalo by se říct, že celý thetahealing je postavený na principu jedné konkrétní meditace, jak se dostat ke Zdroji. Další věc už je jen praxe, praxe a zase praxe. Když chcete hrát tenis, také vám nestačí, když vám někdo řekne pravidla a ukáže vám, jak držet raketu. Prostě si to musíte sami zkoušet a poznávat, co může přijít od spoluhráče, co dělá vaše tělo apod. 

Pokud student projde vícero kurzy, dostane více informací, které nemusí zjišťovat sám. Jeho posun je tudíž rychlejší. Teoreticky by ale stačil jediný seminář a člověk by si mohl pro všechny odpovědi dojít sám přímo ke Zdroji. 

Vianina meditace je navíc díky Arrameie a Petru Piňosovi snadno k dostání i v češtině. Pod názvem Aktivace nejvyšší blaženosti ji najdete na webu astariaascension.com. Všem ji mohu vřele doporučit, protože je krásná.

Nejvyšší pravda je jen jedna, ať ji nazveme jakkoli. Pro thetahealing je asi nejtypičtější, že pracuje s podvědomými programy. Najde je a vymění ty neprospěšné typu „jsem totální lůzr“ za prospěšnější, např. „dokážu všechno, co si řeknu.“ Zároveň pomůže překonat trauma a bolest z prožitých situací. Nemusíme traumatem procházet znovu, abychom zjistili, co nás měla daná situace naučit. 

+ Může člověk s touto metodou pracovat sám nebo jen s terapeutem? 

Možné je obojí. Běžná praxe terapeutů je, že si odstraní pár přesvědčení třeba ve frontě na poště. Když jde o hluboké dolování, většina terapeutů z mého okolí volí práci s kolegou. Je příjemné odevzdat se péči druhého.

+K čemu je toto „léčení“ nejvíc vhodné a primárně určené? Může pomoci se strachem, úzkostmi a panickými poruchami, které lidé dnes často zažívají?

Mám pocit, že thetahealing řeší snad úplně všechno. Zatím jsem nepřišla na nic, s čím by nepomohl. Fyzické potíže, zdraví, chronické nemoci i akutní zranění, psychické problémy, fobie i mezilidské vztahy. Na cokoli si vzpomenete. 

Ptáte-li se na strachy, tak z osobních zkušeností můžu uvést třeba známou, která mi kdysi zavolala, že jede na Bali a chce se potápět, ale bojí se jít pod hladinu, tak jestli bych s tím nemohla něco udělat. Po pár týdnech přišla zpráva, že si to pod vodou moc užila.

Zranění se dají léčit okamžitě anebo je možné dosáhnout výrazné úlevy. Chronické nemoci obvykle potřebují více péče, tedy opakovaná sezení. Bývají totiž napojené na mnohá podvědomá přesvědčení a rodinné vzorce. Je potřeba jít více do hloubky a najít příčiny, proč si je člověk do života přivedl.

+ Pomáhá také zlepšit vztahy s druhými lidmi?

Zlepšování vztahů je automatická a přirozená součást seberozvoje. Když se pravidelně napojujeme na energii Zdroje, dostáváme se k bezpodmínečné lásce, učíme se soucitu a přijímání druhých takových, jací jsou. Je to vlastně i princip ho-o-pono-pono. Skrz sebe léčíme své okolí, protože se dostáváme do jiné vibrace a tu pak nabízíme kolektivnímu vědomí. 

A co je velmi praktické, je poslat vlnu bezpodmínečné lásky třeba úřednici, než k ní jdeme na jednání. Je pak o dost milejší. Nemůžu nezmínit ani thetahealing v podnikání. Je nedílnou součástí mé každodenní činnosti. Pracuji s učiteli a dětmi a připravuji pro ně program, který vede k novému způsobu učení. Skrz hudbu, prožitek a radost. Když chcete změnit společenské myšlení, bez Zdroje máte jen malou šanci. 

+ Vedete také meditace? 

Před Vánoci vznikla v našem thetařském „kroužku“ iniciativa potkávat se a společně pročistit prostor od strachů i přebytečných myšlenek a naplnit ho bezpodmínečnou láskou. Nevím, jestli to cítíte, ale když přijedete do země, která je duchovně aktivní, jako by tam byl vzduch nebo prostor prázdný. Hlava se tak nějak uklidní. Když se pak vrátíte do velkoměsta průmyslově vyspělé země, podprahově cítíte přemíru myšlenek, mentálních vzorců a nevyčištěných emocí. 

Nejvíc jsem si to uvědomila v Nepálu, kde jsem měla pocit, že je tam neuvěřitelně čisto. Legrační, když jsou všude odpadky a smrad. Každopádně buddhistické chrámy na každém rohu, kde se minimálně dvakrát denně koná pudža, udělají své. Proto jsme se rozhodli duchovně pomoci i naší ateistické zemi, aby se přestala bát žít, a přidali se k nám i další vědomí lidé. 

Tato výzva vyšla i mezi články v Cestách k sobě. Uvažovali jsme i o pravidelných setkáních tohoto druhu pro veřejnost, ale zatím k tomu nedošlo a vlastně to není ani potřeba. Stačí, když si každý, kdo má chuť dodat trochu radosti a lehkosti do našeho kolektivního vědomí, nařídí budík na pondělí 19 hod., a když zazvoní, vyšle myšlenku podpory, radosti, lásky, harmonie, čistoty do prostoru naší republiky. Zkrátka, když se naladí se na to hezké. Protože to, čemu věnujeme pozornost, roste. 

Pro ty, kteří praktikují, stačí se napojit na Zdroj a spojit svou energii s těmi, kteří zrovna posílají bezpodmínečnou lásku a léčení. A když vám to nevyjde v daný čas, tak je to také jedno. Čas neexistuje. Snažte se zkrátka zaměřovat pozornost na to hezké a harmonické, pohodové – tím pomáháte nám všem.

+ Proč je právě v dnešní době potřeba, abychom pracovali sami se sebou a objevovali svůj hlubší potenciál?

Jestli chceme žít šťastně, tak to jinak nejde. Svět se mění a otevírá nám nové možnosti, které dřív byly úplně mimo možnou realitu. Je na každém, jestli chce své přirozené dary poznávat a rozvíjet nebo ne. Jsou bytosti, které se rozhodly prožít život v utrpení – pro jejich duši to je důležitá lekce, kterou potřebují. 

Každý by si ale měl uvědomit, jestli trpět chce nebo ne. Jestli ne, je jen na něm, aby to změnil. Nikdo jiný s tím neudělá vůbec nic. Právě o tom je seberozvoj. Chci-li být šťastná, musím se na tom aktivně podílet. Třeba tím, že se zbavím podvědomých programů, které mi tvrdí, že si to nezasloužím jenom proto, že jsem žena a každá žena je hříšná, protože svedla Adama.

Článek vyšel pro časopis Meduňka


Autorka: Alena Burgetová

Thetahealing Masterhealer, autorka výukového programu MELODY English, který učí děti efektivně, v radosti a s láskou

www.melodyenglish.cz

 

Další články

Vánoční výuka

Vánoční výuka

Taky vás ve škole vždycky štvalo, jak se každý rok v každém cizím jazyce učíte říct: vánoční stromeček, dárečky, ozdoby, sobi, kapři, přání … ? Mám za sebou 12 let, kdy jsme před každými Vánocemi dělali s učiteli v hodinách totéž. A proto se prosím nedivte, že se...

Jak nebýt věčným začátečníkem

Jak nebýt věčným začátečníkem

(Rozhovor  Illy_freshlife  s Alenou Burgetovou, zakladatelkou MELODY English, červen 2023, dostupný na youtube MELODY English). Jste stále na začátku? Studujete učebnice angličtiny, děláte gramatická cvičení, opakujete si slovíčka, čtete, doslova se drtíte, ale ve...

Můj košík
Váš košík je prázdný

Vypadá to, že jste si zatím nic nevybrali